Pot nas bo najprej popeljala v Gradež, kjer se bomo sprehodili po ozkih ulicah. Tam si bomo ogledali baziliki svete Marije in svete Evfemije, ki stojita ena zraven druge. Vmes ležita krstilnica in vrt z rimskimi izkopaninami, kjer bomo občudovali temelje nekdanjih vil in grobnice.
Nadalje nas bo kratka pot vodila do Ogleja, mesto tisočerih mozaikov, ki je pomembno vplivalo tudi na zgodovino Slovenije. V Ogleju sta rimski forum in staro rimsko pristanišče, ki ga je v 1. stoletju dal razširiti cesar Klavdij. Oglejska bazilika Marijinega vnebovzetja in svetega Mohorja in Fortunata ima najlepše in največje mozaike v tem delu Italije. Zanimiv prostor je krstilnica oziroma baptisterij. Še posebej pozorni bomo na rimske in bizantinske, krščanske mozaike. Tam so tudi velike freske iz časov romanike. V Ogleju je v zadnjih letih tudi veliko novosti; nedavno so odprli nov muzej s freskami in mozaiki ter odkrili ostanke rimske vile z bogatimi mozaiki.
Po možnosti in želji sledi kratek postanek v Gonarsu, kjer je spomenik umrlim Slovencem v tamkajšnjem koncentracijskem taborišču, ki velja za največje fašistično taborišče za Slovence v Italiji. V Gonarsu si bomo ogledali tudi moderen mozaik v obliki vrtnice, ki so ga izdelali v Spilimbergu.
Sledi postanek v Passarianu in kosilo na tipičnem kmečkem turizmu. Tukaj bomo nekaj zanimivih zgodb izvedeli o Vili Manin, po možnosti in želji si jo bomo tudi ogledali.
Naslednji kraj, ki ga bomo obiskali, je Spilimbergo. Tam je manjši novejši muzej mozaika. Poleg muzeja se bomo posvetili šoli mozaika, ki je bila ustanovljena leta 1922 in velja za najboljšo v svetovnem merilu. Še posebej je zanimiva grajska palača z bogato fasadno poslikavo. Gre za redek primer zgodovinske stavbe, ki ima spodaj gotska, zgoraj pa renesančna okna. Blizu gradu stoji Duomo, župnijska cerkev Santa Maria Maggiore, v kateri bomo občudovali ohranjene freske iz 14. stoletja. Ogledali si bomo še cerkev svetega Pantaleona, kjer stoji leseni kor z lesenimi intarzijami s konca 15. stoletja. Velja za najlepši primer intarzij v Furlaniji.
Ob koncu ekskurzije bomo zavili v mestece San Daniele, ki leži na vrhu vzpetine, ohranjen v duhu tipičnega srednjeveškega mesteca. Kasneje so dogradili pomembne palače in cerkve, v katerih je kar nekaj kvalitetnih umetniških del. Še posebej izstopa cerkev svetega Antona, ki vsebuje cikel najlepših renesančnih fresk v Furlaniji.
Okvirna pot: Ljubljana – Gradež – Oglej – Gonars – Passariano – Spilimbergo – San Daniele – Ljubljana
Cilj: Raziskovanje Furlanije skozi vidik vključevanja umetnosti v kulturno pokrajino
Hoja: približno 5 km, zahtevnost (1–5): 2
Odhod: ob 6:00 iz Ljubljane (parkirišče pred dvorano Tivoli)
Doplačilo: kosilo približno 10–15 EUR/osebo; Oglejski muzej, Oglejska bazilika, Šola mozaikov – cene vstopnin bodo objavljene naknadno
Vir slike: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spilimbergo_veduta_10.jpg
Prijave na ekskurzije sprejemamo prek spletnega obrazca. Povezavo nanj najdete v opisu vsake ekskurzije v desnem stolpcu: gumb »Prijava na ekskurzijo«. V primeru, da prijavljate več udeležencev, morate postopek ponoviti za vsako osebo posebej. V primeru težav lahko kontaktirate referenta za ekskurzije (marko.sencar-mrdakovic@zrc-sazu.si; 01 4706 552).
Prijava na ekskurzijo je veljavna le v primeru pravočasnega plačila. Finančni prispevek za ekskurzijo je 25 evrov za člane LGD, 35 evrov za nečlane in 10 evrov za člane DMGS (*pri ekskurzijah v tujino je cena za vse tri kategorije višja za 5 evrov). Znesek nakažite na transakcijski račun:
SI56 6100 0002 1299 316, BIC: HDELSI22
Ljubljansko geografsko društvo
Gosposka ulica 13, 1000 Ljubljana
Koda namena: OTHR
Namen plačila: IME EKSKURZIJE
Plačilo na dan ekskurzije ni več mogoče. Cena ne zajema stroškov prehrane.
PRIJAVNI POGOJI
V primeru nepredvidenih dogodkov si pridržujemo pravico do spremembe programa.